destek@sigortasepeti.com
0 216 574 0 444
 İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Üyeleri Makedonya Ziyareti

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Üyeleri Makedonya Ziyareti

İstanbul Ticaret Odası, Sigortacılık Meslek Komitesi Üyeleri, 11-13 Şubat 2020 tarihlerinde Kuzey Makedonya ziyareti gerçekleştirdi.
İlk gün başkent Üsküp International Balkan Univercity ziyaretinde bulunuldu. Üniversite mütevelli heyeti başkanı Aydoğan Ademoski ve Rektörü Prof.Dr. Mehmet Dursun Erdem tarafından karşılanan üyelere, üniversite hakkında detaylı bir bilgilendirmede bulundular. Üniversitenin kar amaçlı olmayan bir vakıf üniversitesi olduğunu belirten Prof. Erdem, Balkan bölgeleri başta olmak üzere birçok ülkeden toplam 2.500 öğrencisi olduğunu belirttiler.
Kuzey Makedonya’nın en iyi üniversitesi de seçilen International Balkan University, önümüzdeki süreçte diş hekimliği fakültesi açılması ve kampüs içerisinde yurt yapımı ile büyümeye devam edeceğini belirttiler.

Ziyarette MATTO (Makedonya Türkiye Ticaret Odası) ziyareti gerçekleştirildi. MATTO Ziyaretinde, MATTO Başkan Yardımcılığı görevini ile birlikte Makedonya da faaliyet gösteren Eurolink Sigorta Şirketi başkanlığını da yürüten Marija Tomeska, Makedonya daki sigortacılık sektörü hakkında bilgilendirme de bulundu.

Toplantıya, Türkiye yatırımı olarak faaliyet gösteren Halk Insurance yöneticileri Buket Gereççi, Dimitar Trencev de katıldı.
Ziyaret sonrasında İTO Sigortacılık Meslek Komitesi ile MATTO arasında DASK ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları konusunda tecrübe paylaşımını içeren bir protokol de imzalandı.
İTO Üyeleri de İstanbul ve Türkiye’deki sigortacılık sektörü hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımının yapıldığı görüşme, oldukça samimi bir ortamda gerçekleşti. Taraflar bu ziyaretlerin karşılıklı tekrarlanarak işbirliği ve tecrübe paylaşımının genişletilerek devam etmesi gerektiği konusunda birliktelik sağladılar.
İTO Heyeti, daha sonra Makedonya Ticaret Odası nı ziyaret ederek, Ticaret Odası bünyesindeki Sigortacılık Meslek Üyeleri ile bir toplantı yapıldı. Makedonya Ticaret Odası, 11 Hayat Dışı ve 6 adet Hayat olmak üzere toplam 17 Sigorta şirketi, 14 Broker, 1.498 acente ile sektörde faaliyet gösterdiklerini, yıllık yaklaşık 180 Milyon € prim üretimine ulaştıklarını, bunun da %80 ninin doğrudan satışlarla gerçekleştirildiğini belirttiler.

İTO Heyeti de ziyarette, Türkiye deki sigortacılık sektöründeki verileri paylaştı. Türkiye Sigortacılık sektörünün kurumsal yapısı içindeki, Sigorta Bilgi Merkezi, Sigorta Garanti Fonu ve Eksperlik Sistemi hakkında bilgi verildi.
Oto muayene merkezlerinin aynı zamanda yetkili acente / broker gibi faaliyette bulunulduğunu, bunlara ödenen komisyonların %40 gibi çok yüksek oranlara çıkabildiğini, bunun da karlılık oranlarını etkilediğini belirttiler.
Heyeti, Kuzey Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Dr. Elvin Hasan ve milletvekili Enes İbrahim de İTO Heyetini kendi makamlarında kabul ettiler. Görüşmede ülkeler arasında kültürel ve ticari ilişkiler değerlendirilerek, işbirliği imkânları görüşüldü.
T.C. Kuzey Makedonya Büyükelçisi, Sayın Hasan Mehmet Sekizkök’ü, İTO Sigorta Meslek Komitesi heyetini de Büyükelçilik konutunda kabul etti. Sayın Büyükelçi ile yapılan ziyaret, izlenimler paylaşıldı.

Ayrıca, ziyarette, başkent Üsküp içindeki tarihi yerleri, Atatürk’ün babası Alirıza Efendi nin TİKA tarafından yenilenerek müzeye dönüştürülen doğduğu evi, Türk nüfusun yoğun yaşadığı Kalkandelen İlini ve Osmanlı döneminden kalan cami ve Bektaşi türbesini de ziyaret ettiler.

Ziyaret dönüşü, Makedonya izlenimlerini aktarmak ve iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek kültürel, ticari ve eğitim destek işbirliklerini paylaşmak için İTO Başkanı Sn. Şekib Avdagiç’e bilgilendirme ziyaretinde de bulundular.